Четвертого грудня в Спортивному комплексі Міжнародного гуманітарного університету відбувся ХI-й Міжнародний турнір з дзюдо серед юніорів пам'яті Лері Накані.
У майстерності єдиноборства змагалися близько двохсот спортсменів з семи країн Європи.

Лері Накані - знаменитий дзюдоїст, майстер спорту міжнародного класу, п'ятикратний чемпіон СРСР, чемпіон Європи, багаторазовий володар Кубка Європи і світу. Етнічний грузин і справжній одесит, вихованець Центру спортивних єдиноборств «Олімпійські надії» Національного університету «Одеська юридична академія».

Ще будучи юнаком, Лері переїхав до Одеси, тут навчався та тренувався. Виступав у складі збірної СРСР, захищаючи Україну. Лері Накані був і прекрасним тренером: завдяки його якостям наставника десятки юнаків досягли великих висот в спорті. На жаль, кілька років тому Лері Накані передчасно пішов з життя. Але його справа живе, а ім'я - не забуте.

Турнір дзюдоїстів, як і десятки інших спортивних змагань в місті, проводиться на спортивній базі МГУ на 8-ій станції Великого Фонтану. Президент вузу, народний депутат України Сергій Ківалов незмінно підтримує одеських спортсменів, які високо цінують його внесок в розвиток вітчизняного спорту.
Ось що розповів меценат турніру - президент Федерації Кудо в Грузії Давид Хохуташвілі:

«Приємно, що турнір набув інші масштаби, отримав статус міжнародного, і все більше країн приймає в ньому участь. Хочу висловити величезну подяку всім, хто допомагає в організації цього турніру. Особливо хочу подякувати Сергія Васильовича Ківалова, який надав для проведення чемпіонату цей прекрасний зал. Хотілося б побачити яскраві виступи і відмінні результати. А в цілому я мрію, щоб більше хлопчиків займалися дзюдо і вели здоровий спосіб життя. »

Сам Давид Хохуташвілі теж довгі роки займався дзюдо, передавши потім естафету юним спортсменам. Секрет успіху, на його думку, досить простий. Це дисципліна.
«Лері Накані, Фируз Маргіані для мене були кумирами. Я на їхньому прикладі ріс. Їх внесок у розвиток вітчизняного спорту величезний, як для України, так і для Грузії. І таких спортсменів і спортивних тренерів не можна забувати »- підкреслив меценат.

Ось уже втретє змагання проходили під патронатом Консульства Грузії в Одесі.
В урочистій церемонії відкриття взяли участь: Генеральний консул Грузії в Одесі Торніке Берекашвілі, директор Департаменту міжнародних зв'язків Одеської міськради Світлана Боєва, володар шести медалей на Чемпіонатах світу з дзюдо Георгій Зантарая. Запально виступив ансамбль «Сакартвело».

«11 років турніру - а як в перший раз, - зізнався президент Федерації дзюдо в Одеській області, володар 5-го дана Леонід Раскін. - Приїхали учасники різних рівнів. З самого початку створилася інтрига, коли програли лідери. Після того, як до змагань підключилася грузинська сторона, турнір набув ще більшої популярності і значимість. Лері Накані мав не тільки унікальною технікою дзюдо, але і високими духовними людськими якостями. Нам його дуже не вистачає. Він багато чого міг би дати нашим спортсменам, юніорам. »

Під прапорами своїх країн вийшли на майданчик спортсмени, Латвії, Румунії, Грузії, України, Туреччини, Молдови, Болгарії. Оцінюють виступи спортсменів судді міжнародної категорії.
В першу чергу, змагання є переглядовими і сприяють популяризації цього виду спорту серед молоді. Цікава також його історія. Дзюдо зародилося в токійському буддистському храмі і має значну філософську складову.

Один з організаторів турніру - заслужений тренер України, доцент кафедри фізичного виховання Національного університету «Одеська юридична академія», головний тренер Одеської області з дзюдо Іван Чортів:

«Наш турнір збирає найперспективніших спортсменів з різних країн. Ми плануємо і надалі розширювати географію турніру. Становлення одеської школи дзюдо проходило поступово. Досить сказати, що першим чемпіоном в одеській і українській школі дзюдо був Геннадій Яременко. Нині він - чемпіон Європи та світу, багаторазовий призер і володар Кубка світу та Європи.»
Відзначимо, що в цьому році клуб "Олімпійські надії" Одеської Юракадемії, за який раніше виступав Лері Накані, завоював більше сотні медалей вищої проби Чемпіонатів світу та Європи з різних видів спорту.
Геннадій Яременко був на турнірі в якості почесного гостя. Зараз він є засновником і президентом дзюдо-клубу «Randory».

«Ми з Лері Накані тренувалися разом в одному залі протягом багатьох років. Входили до збірної країни і представляли Одеську область і Україну. Він був дуже відкритою, харизматичною людиною. І цим Турніром ми увічнили його ім'я, - розповів Геннадій Яременко. - Я прийшов в дзюдо після самбо, не розлучаюся з цим японським єдиноборством донині. І думаю, що це найцікавіший вид спорту в світі і в Олімпійській хартії. Зараз дзюдо динамічно розвивається. Змінюються правила, і гра стає більш популярною і зрозумілою для глядачів. У нашому клубі «Randory» діти починають займатися дзюдо з 4-5 років. В основному це хлопці шкільного віку. Цей вид спорту дає їм можливість всебічно розвиватися. Нещодавно одесити повернулися з Всеукраїнського турніру, де виступили досить успішно. »