Новини Університету

Національний університет «Одеська юридична академія» відвідав Директор координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олексій Бонюк. З 2013 року центр проводить ефективну роботу із забезпечення безоплатної правової допомоги, роблячи її доступною кожному жителю України, який її потребує.

Мета візиту - зміцнення співпраці з провідним юридичним вузом країни, на базі якого вже більше 20 років функціонує безкоштовна юридична клініка.
«60% людей сьогодні мають право на безоплатну правову допомогу у цивільних, адміністративних та інших справах. Важливо знати, що всі вони мають можливість отримати хорошого адвоката. Громадяни, які отримують маленьку пенсію або заробітну плату, не можуть оплатити послуги адвоката, тому ми на протязі багатьох років надаємо правову допомогу. Стало доброю доброю традицією, щоб все аспіранти, молоді вчені проходили практику. Ми надаємо правову допомогу не тільки в судах, допомагаємо написати скаргу, звернення» , - говорить Сергій Ківалов.
«Інститут безоплатної правової допомоги зацікавлений в тому, щоб до нас приходили висококваліфіковані випускники, а Одеська юридична академія якраз і славиться цим. Є ще й інші напрямки співробітництва - в частині розробок тренінгових програм, в системі підвищення кваліфікації. Розробка програм і проектів в цьому напрямку не може здійснюватися виключно практиками, тому дуже важливо залучати представників юридичних наук, особливо це актуально напередодні земельної реформи. Власники земельних паїв захочуть вийти на ринок, тому необхідно створити для них тренінги з юридичних питань, і в цій площині буде корисною співпраця з Одеською юридичною академією» , - зазначив Олексій Бонюк.
Для координаційного центру поглиблення співпраці - це можливість залучати до роботи висококваліфіковані кадри в особі студентів і випускників університету, можливість заручитися науковим забезпеченням найсильнішою в Україні Одеської наукової школи права. Ще одна мета співпраці, в якій зацікавлені обидві сторони - це проведення спільних конференцій, семінарів, тренінгів.
«Керівник Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олексій Бонюк протягом декількох років розвиває даний напрямок на дуже високому рівні і сьогодні продовжує цим займатися. Президент університету Сергій Ківалов запропонував підписати договір про співпрацю між Одеською юридичною академією та Координаційним центром. Це правильний крок, який дозволить значно підвищити якість надання безоплатної правової допомоги та позитивно позначиться на підготовці висококваліфікованих фахівців, які будуть проходити практику в Юридичній клініці» , - зазначив начальник Головного територіального управління юстиції в Одеській області Руслан Сауляк.
За словами директора Одеського обласного центру з надання безоплатної правової допомоги Світлани Клішиної, 90% штатних юристів в центрах складають випускники Одеської Юракадемії.
«Багато хто з них, навчаючись в Юракадемії, працювали в юридичній клініці і, безсумнівно, придбали хороший потенціал, капіталізували свої знання і тепер реалізують їх при роботі з нашими громадянами. Сергій Васильович перший це зробив, тепер у нього є багато послідовників в країні, але безсумнівно рівень юридичної клініки дуже високий» , - зазначила Світлана Клішина.
«Директор Координаційного центру висловив готовність до працевлаштування наших випускників в обласні координаційні центри. Крім того, Олексій Бонюк відзначив високий рівень підготовки і кваліфікації студентів Національного університету «Одеська юридична академія», адже на сьогоднішній день вже дуже багато випускників успішно працюють в системі безоплатної правової допомоги» , - декан факультету цивільної та господарської юстиції Денис Колодін.
Почесні гості також взяли участь у відкритті дводенної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Рекодіфікація цивільного законодавства і системи права України в контексті євроінтеграційних процесів», яка проходить на базі Національного університету «Одеська юридична академія».
«Цивільний кодекс України діє вже протягом 15 років. За цей час було придбано багатий позитивний досвід, однак і негативні моменти. Зокрема, проблеми взаємодії цивільного та господарського кодексу. На конференції ми будемо обговорювати, що необхідно змінити і вдосконалити в Цивільному кодексі» , - зазначив завідувач кафедри цивільного процесу НУ «ОЮА» Євген Харитонов.
Потім директор Координаційного центру Олексій Бонюк відвідав Юридичну клініку Національного університету «Одеська юридична академія». Цей структурний підрозділ вищого навчального закладу, де надають безкоштовну правову допомогу населенню, було створено понад 20 років тому. Клініка розпочала свою роботу з надання безкоштовних юридичних консультацій соціально незахищеним категоріям мешканців нашого міста. З роками роботи її діяльність розширювалася, клініка надавала вже не просто юридичні консультації - її співробітники і практиканти займалися повним юридичним супроводом проблемних питань і суперечок. Сьогодні на базі юрклінік діє Центр правової допомоги переселенцям, робоча група із захисту прав моряків, безкоштовні консультації, які надають члени Одеського нотаріального клубу.
В Україні безкоштовна правова допомога з'явилася тільки в 2013 році, але одесити, завдяки Юридичній клініці, мали доступ до цього сервісу набагато раніше. Сьогодні за прикладом Одеси подібні центри правової допомоги створені вже на базі восьми вузів.
«Соціально незахищені категорії громадян повинні мати доступ до правової допомоги, в Одесі цей доступ з'явився набагато раніше, ніж у всій Україні і юридична клініка є зразковою. Система безоплатної правової допомоги має працювати з усіма представниками допомоги на рівні громади. Нам потрібно думати над розширенням інструментарію, над стандартизацією цього процесу надання правової допомоги, розширенням сервісу, який ми надаємо» , - зазначив Олексій Бонюк.
Юридична клініка Національного університету «Одеська юридична академія» є соціальним проектом. Щорічно до роботи в юрклінік залучаються понад тисячу студентів.
«Для будь-якого юриста дуже важлива комунікабельність - вміння вислухати людину, вміти підказати йому правильне рішення. Для багатьох відвідувачів важливо прийти і побачити в своєму співрозмовникові людини, який його вислухає, підкаже, допоможе і він піде все-таки в доброму гуморі з рішенням своєї ситуації. У юридичній клініці консультують не тільки наші студенти. Ми співпрацюємо з приватними виконавцями, нотаріусами, у нас є кабінет медіації. Так само наші студенти мають безкоштовний повний доступ до понад 80 мільйонам судових рішень, це дозволяє швидко знайти необхідну інформацію - подивитися фабулу справи, правові висновки і так далі. Повна заповнюваність клініки - це відмінний показник того, що ми затребувані. І ми пишаємося тим, що Національний університет «Одеська юридична академія» дає стовідсоткове працевлаштування нашим студентам» , - розповідає директор Юридичної клініки Юлія Шишацька.
За роки роботи Юридичної клініки кваліфіковану юридичну допомогу отримали понад 200 тисяч осіб. Щодня тут приймають до 30 відвідувачів, а іноді і більше. Приходять не тільки одесити, але і жителі інших регіонів, а також іноземні громадяни.
Національний університет «Одеська юридична академія» та Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги продовжать співпрацю. Подібні соціальні проекти за багато років роботи довели свою ефективність, саме тому вони повинні розвиватися по всій країні.