МГУ досліджує безпеку пацієнтів та лікарів разом з Європейськими країнами

Нещодавно Міжнародний гуманітарний університет долучився до нового дослідницького проєкту ERNST, CA19113 “The European Researchers' Network Working on Second Victims”, що фінансується Єврокомісією в рамках програми Горизонт2020 (Горизонт Європа). До цього проєкту вже входять представники 28 країн, та Міжнародний гуманітарний університет у ньому представляє Україну.
20-21.04.2021 р. відбулись зустрічі комітету управління ERNST та робочих груп, на яких були присутні понад 50 учасників – представників різних країн Європи. На зустрічі керівник проекту, проф. Хосе Хоакін Міра з Валенсії (Іспанія) представив план та програму заходів, бюджет та поточні завдання проєкту.
Безпека пацієнтів є пріоритетом у Європі. Однак, на жаль, щороку від 8 до 12% людей, які потрапляють до лікарень, і близько 6% тих, хто отримує первинну медичну допомогу, страждають від негативних наслідків (побічних ефектів, лікарських помилок, тощо). Коли трапляються такі події, виникає ефект доміно у медичних працівників – других жертв цих подій, які також страждають від знання про заподіяння шкоди своїм пацієнтам (перших жертв). Це явище другої жертви збільшує ймовірність подальших помилок та неоптимальну допомогу як наслідків емоційних потрясінь у медичних працівників після настання негативних наслідків надання допомоги пацієнтам.
Проєкт ERNST спрямований на сприяння обговоренню та обміну науковими знаннями, перспективами, нормативами та правилами, а також найкращими практиками у закладах охорони здоров’я з метою спільних зусиль для підтримки других жертв та запровадження відкритого діалогу між зацікавленими сторонами щодо наслідків явища другої жертви. Він заснований на транснаціональній співпраці, яка інтегрує різні дисципліни та підходи, включаючи юридичну, освітню, управлінську, професійну та соціально-економічну перспективи.
Учасники цих зустрічей активно обговорювали поточні питання та перспективні дії проєкту, які допоможуть досягнути його цілей. Представник МГУ у цьому проєкті – проректор з науково-педагогічної роботи, д.е.н., професор Гончарук А.Г. долучався до обговорення можливих шляхів донесення проблеми других жертв до зацікавлених сторін, зокрема: студентів, викладачів, медичних працівників, адміністраторів лікувальних закладів, тощо. Підкреслюючи особливу важливість проблеми другої жертви під час світової пандемії COVID-19, він запропонував проведення спеціальних вебінарів для лікарів та медичних студентів задля убезпечення них від емоційних потрясінь та можливих помилок у роботі, а також їх психологічної підтримки у цей нелегкий час.
Проєкт ERNST запланований на найближчі чотири роки, протягом яких будуть відбуватись наукові дослідження та просвітницькі заходи, що сприятимуть інформуванню та вирішенню проблеми другої жертви на Європейському континенті.
Наука Міжнародні проекти