Делегація Міжнародного гуманітарного університету взяла участь у заході українсько-таджицької культурної дипломатії «Національна ідентичність і почуття патріотизму»
2025-04-08 13:00
На запрошення Посольства Республіки Таджикистан в Україні і в Республіці Молдова делегація Міжнародного гуманітарного університету взяла участь у заході українсько-таджицької культурної дипломатії «Національна ідентичність і почуття патріотизму» за участю представників столичних науково-освітніх установ і таджицької діаспори.
Під час заходу відбулася презентація книги класика таджицької літератури Садріддіна Айні «Вибрані твори», яка нещодавно вийшла українською мовою в Харкові. Також була презентована нещодавно видана книга «Таджики та прикордонне розмежування 1924 року» (автор — кандидат історичних наук, посол Таджикистану в Україні Давлаталі Назрізода Хайдар). У книзі описуються історичні події, в ході яких таджицький народ у ті важкі роки боровся за становлення Таджикистану як окремої республіки в Середній Азії.
У своїй вступній промові Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Таджикистан в Україні і в Республіці Молдова Давлаталі Назрізода Хайдар висловив думку про необхідність зміцнення національної ідентичності, патріотизму, гордості за свою мову й культуру.
Посол також зазначив, що в червні 2025 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі відзначатиметься 700-річчя від народження видатного таджицького й перського поета-класика Гафіза Ширазі. Нині Таджикистан також готовий до культурних урочистостей, приурочених до 2550-річчя Декларації прав людини Кіра Великого.
Після промови Його Високоповажності слово було надане заступнику голови з міжнародних зв’язків Київського товариства «Знання» України, члену Правління Українського Фонду культури, почесному професору Національної Академії керівних кадрів культури і мистецтв Андрію Горчакову і першому проректору Міжнародного гуманітарного університету, доктору психологічних наук, професору Василю Лефтерову, які високо оцінили цю ініціативу, як позитивне явище у культурних відносинах між Таджикистаном і Україною.
В обговоренні видання виступили: відомий український сходознавець Олександр Шокало, професор Інституту журналістики Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Микола Васьків, старший науковий співробітник Інституту літератури імені Тараса Шевченка Національної академії наук України Ольга Тетеріна, завідувач кафедри слов’янської філології Київського Національного університету імені Тараса Шевченка Олена Дзюба, директор «Музею однієї вулиці» Дмитро Шльонський і представник «Фонду Дениса Парамонова» Олег Орлов. Учасники обговорення висловили свої професійні міркування про культурне й літературне співробітництво в поглибленні дружніх відносин між двома державами.
Усім учасникам зустрічі були вручені примірники книги Садріддіна Айні «Вибрані твори» українською мовою, а перекладачі і видавці обох видань отримали почесні відзнаки. Вітальня Посольства Республіки Таджикистан, де відбувалося зібрання, була прикрашена творами таджицького національного мистецтва, експозицією книг з історії таджицького народу та рекламними туристичними матеріалами. Учасників зібрання почастували вишуканими національними стравами.